sticos

 

 

  Sticos - kompetansesenteret for regnskap, lønn og personal.

 

Logg inn portal




Logg inn Sticos Oppslag

Behov for hjelp?

 
Fakturering av merverdiavgift ved oppstart av virksomhet

Ved oppstart av merverdiavgiftspliktig virksomhet skal registrering i Merverdiavgiftsregisteret skje når omsetningen passerer lovbestemt beløpsgrense. Slik registrering kan ta noe tid, og det oppstår derfor praktiske problemer i forhold til fakturering av merverdiavgift før formell registrering er på plass.



Publisert: 20. februar 2012


Registreringsplikt

Når næringsdrivendes merverdiavgiftspliktige omsetning og uttak overstiger kr 50 000 i løpet av en periode på 12 måneder skal vedkommende søke om registrering i Merverdiavgiftsregisteret. For veldedige og allmennyttige organisasjoner er beløpsgrensen for registrering kr 140 000. Det er egne regler og beløpsgrenser for registrering i forbindelse med salg av billetter til idrettsarrangement.


Fakturering

Det er den faktura som bringer omsetningen over kr 50 000 (eller 140 000 kr), som skal faktureres med utgående merverdiavgift. Det er imidlertid bare registrerte virksomheter som kan oppgi merverdiavgift i salgsdokumentasjon.
Det vil alltid gå noe tid fra skattekontoret mottar søknad om registrering i Merverdiavgiftsregisteret og til slik registrering skjer. Dermed vil det for en periode være slik at omsetningen er merverdiavgiftspliktig uten at virksomheten lovlig kan oppkreve merverdiavgift i fakturaen.


Etterfakturering

Skattedirektoratet har i fellesskriv av 7. februar 2012 gitt følgende to løsninger på problemet:       

  • Etterfakturering av merverdiavgiftsbeløpet         

    Leverandør kan utstede faktura uten merverdiavgift og ta forbehold om å etterfakturere merverdiavgift etter registrering. Etter registrering utsteder leverandør en faktura på kun selve avgiftsbeløpet som inneholder en referanse til første faktura. Kopi av første faktura bør vedlegges.
     

  • Kreditnota pluss ny faktura        

    Leverandør utsteder faktura uten merverdiavgift og tar forbehold om å etterfakturere merverdiavgift etter registrering. Etter registrering utsteder leverandør en kreditnota samtidig som det utstedes ny faktura med spesifisert merverdiavgift.

Begge løsningene tilfredsstiller kravene til utstedelse av salgsdokument og kreditnota etter bokføringsforskriften og god bokføringsskikk.
 

 

Kalender

Satser og verktøy