Hold deg oppdatert med aktuelt fagstoff fra Sticos Meld deg på nyhetsbrev



Kjøpe julegaver til ansatte? Les om skattereglene

Kjøpe julegaver til ansatte? Les om skattereglene

Mange arbeidsgivere har tradisjon for å gi julegaver til sine ansatte. Dette innebærer at arbeidsgiver bør kjenne til skattereglene som gjelder for gaver i arbeidsforhold. Her gir vi en kort fremstilling av de viktigste reglene.

Håvard Johansen, rådgiver i Sticos

Hovedregelen er skatteplikt

Når en ansatt mottar gaver fra sin arbeidsgiver, er hovedregelen at dette er skattepliktig som lønn. Dette gjelder både pengegaver og naturalytelser. Det er uten betydning om arbeidsgiver og arbeidstaker opplever det som en gave.

Unntak for naturalytelser innenfor visse beløpsgrenser

Det finnes flere unntak fra hovedregelen om skatteplikt. Disse finner vi skatteforskriften § 5-15-1. Etter denne bestemmelsen kan de ansatte på visse vilkår motta skattefrie gaver.

For det første må det være snakk om en naturalytelse. Det vil kort fortalt si alt annet enn penger.

For det andre må verdien av naturalytelsen ligger innenfor beløpsgrensene.

Dersom verdien overstiger beløpsgrensen eller ikke er en naturalytelse, skal arbeidsgiver behandle gaven som lønn på vanlig måte.

Lær alt om gaver til ansatte med vårt nye PodKurs: Gaver i arbeidsforhold 

Reglene gjelder også for styremedlemmer

I tillegg til ansatte er styremedlemmer omfattet av skattefritaket. Skattefritaket gjelder også hvor den ansatte/styremedlemmet er aksjonær, og selv om det ikke er andre ansatte i selskapet.

Fri telefon mv. som gave

Mange arbeidstakere mottar ulike skattepliktige naturalytelser som fri telefon, fri bil osv. i arbeidsforholdet. Den skattepliktige fordelen kan reduseres med beløpsgrensene for skattefrie gaver. Det betyr bl.a. at arbeidstaker kan slippe å bli beskattet for fri telefon (kr 4 392) dersom arbeidsgiver velger å gi det som gave. Det er viktig at dette behandles riktig i regnskapet.

Anledninger og beløpsgrenser

I forskriftsbestemmelsen er det listet opp ulike anledninger med tilhørende beløpsgrenser som gir rett til skattefritak.

Jul er ikke en anledning som er nevnt i bestemmelsen, men det gjelder en generell beløpsgrense på kr 5 000 uavhengig av anledning. Julegaver faller altså inn under denne beløpsgrensen.

For øvrig er beløpsgrensen kr 4 000 ved bl.a. bryllup og bestemte fødselsdager, mens det gjelder en beløpsgrense på kr 8 000 ved minst 20 års tjenestetid i bedriften.

Mer om temaet Gaver fra arbeidsgiver finner du i Sticos Oppslag. Har du ikke tilgang kan du prøve gratis i 7 dager ved å registrere deg her!

Gaver fra tredjeparter

Hvis arbeidstaker mottar gaver fra arbeidsgivers kunder og forretningsforbindelser, regnes også dette for å være gaver mottatt i det samme arbeidsforholdet. Det er dermed arbeidsgiver som har ansvar for eventuell lønnsinnberetning dersom vilkårene for skattefritak ikke er oppfylt. Arbeidsgiver må derfor holde oversikt over alle gaver som den ansatte mottar. Overholdes ikke reglene, kan arbeidsgiver ilegges tilleggsavgift.

Fradragsrett

Arbeidsgiver har skattemessig fradragsrett for både skattefrie og skattepliktige gaver. Det er imidlertid ikke fradragsrett for inngående merverdiavgift dersom verdien av gaven overstiger kr 100 inkludert merverdiavgift.

Få aktuelle nyheter innen personal, regnskap, økonomi og personvern. Meld deg på vårt nyhetsbrev og følg Sticos på Facebook og LinkedIn 


Sticos holder deg oppdatert: