Hopp til innhold
Sticos logo
Logg inn

Rapportering av aksjonærlån i aksjonærregisteroppgaven

- Rådgiver i Sticos

Vi har mange spørsmål om utfylling av aksjonærregisteroppgaven ved aksjonærlån, nedbetaling av aksjonærlån og motregning av utbytte. Her får du en oversikt over hvordan disse tilfellene skal rapporteres.

Nye eller økte lån fra selskap til personlige aksjonærer skal skattemessig anses som utbytte. Regelen, som kom 7. oktober 2015, har enkelte unntak, som du kan lese mer om i Sticos Oppslag i emnet Lån til personlig aksjonær - skattemessig utbytte/utdeling 

Nye aksjonærlån

Nye eller økte aksjonærlån oppgis i post 8 (utbytte) med hendelsestype Aksjonærlån, og i post 21 på aksjonærnivå. 

Nedbetaling av aksjonærlån

Når aksjonæren betaler ned på et lån som er utbyttebeskattet, skal dette øke innbetalt kapital og inngangsverdi for aksjonæren. Økning i inngangsverdi rapporteres i post 22 med transaksjonstype Nedbetaling av aksjonærlån. Skatteetaten har vært litt fram og tilbake om økning av innbetalt kapital også skal komme fram på selskapsnivå. I rettledningen for 2024 framgår det at nedbetaling av skattepliktig aksjonærlån skal rapporteres i post 6. Med nedbetaling menes fysisk tilbakebetaling, ikke når lån motregnes utbytte. Skatteetaten har besluttet at nedbetaling av aksjonærlån skal inngå i post 6, fordi slik nedbetaling er å anse som ordinær innbetalt kapital på aksjen. For de som tidligere år ikke har tatt dette med som innbetalt overkurs, så kan dette korrigeres som innbetalt overkurs i fjorårstallet i post 6.

Nedbetaling av lånet ved motregning av utbytte

Dersom et selskapsrettslig utbytte brukes til å betale ned på et skattlagt aksjonærlån, skal dette utbyttet ikke skattlegges som utbytte. Nedbetalingen/motregningen skal da heller ikke rapporteres som nedbetaling av aksjonærlån, kun som utbytte i post 8 og 21. Aksjonærregisteret motregner da automatisk utbyttet mot det tidligere aksjonærlånet, slik at beskatning blir riktig.

Vær obs ved rapportering av utbytte etter tidligere rapportert aksjonærlån

Aksjonærregisteret motregner, som nevnt, alle utbytter som rapporteres etter et skattlagt aksjonærlån. De forutsetter med dette at alle påfølgende utbytter skal motregnes aksjonærlån, inntil lånet er nedbetalt. Et utbytte som betales ut til aksjonæren, i stedet for at det brukes til nedbetaling/motregning av aksjonærlånet, er imidlertid skattepliktig. I slike tilfeller skal det i post 21 krysses av i feltet "Beholde aksjelån".

Gjeldsettergivelse

Dersom beskattet aksjonærlån blir ettergitt av selskapet, skal gjeldsettergivelsen ikke beskattes som utbytte. Ettergivelse av skattlagte lån føres i post 22. 

Innleveringsfrist 31. januar

Fristen for innlevering av aksjonærregisteroppgaven er 31. januar. Les om aksjonærregisteroppgaven her.

Hold deg oppdatert på relevant fagstoff

Våre nyhetsbrev inneholder aktueltsaker, produktinformasjon, invitasjoner til relevante kurs, seminarer og frokostmøter, samt gode råd og tips.